Харків, пров. Балакірєва, 5

Стентування

Ангіопластика та стентування коронарних артерій

Ангіопластика (стентування) коронарних артерій – це ендоваскулярне (внутрішньосудинне, через міні-доступ) оперативне втручання по усуненню атеросклеротичної бляшанки всередині артерії, що звужує її просвіт та повністю (або частково) перекриває потік крові по артерії. Полягає в роздуванні в місці ураження спеціального балонного катетера (ангіопластика) або імплантації внутрішньосудинного каркаса (стента).

На даний момент ізольована ангіопластика застосовується рідко, так як стентування ураженої ділянки дає більш надійні результати в довгостроковій перспективі, проте в деяких випадках вона все-таки має право на використання.

Необхідність (і можливість) стентування кожного ураження в коронарному руслі оцінюється індивідуально, і включає в себе як розмір атеросклеротичної бляшки (її співвідношення до просвіту артерії), так і велика кількість інших чинників – будова і анатомічні особливості коронарного русла, діаметр артерії, розташування бляшки і її морфологія. Саме тому першим етапу будь-якого втручання завжди є діагностична коронарографія. Процедура балонної ангіопластики (стентування) може бути виконана як одномоментно при коронарографії, так і через деякий, не надто тривалий, час.

Як саме проходить процедура стентування, можна побачити на наступній анімації.

Види стентів

В даний час в Україні, як і в усьому світі, існує 3 генерації стентів, з яких широке використання мають дві:

 Стенти без лікарського покриття. 

Bare metal stents (BMS) – стенти першої генерації, з яких і починалося проведення ендоваскулярних втручань. Найбільш часто виконуються зі сплаву кобальту і хрому. Найістотнішим недоліком даних стентів є велика ймовірність рестенозу – надмірне розростання епітелію всередині стента, яке з часом звужує просвіт артерії. За даними різноманітних досліджень, частота рестенозів при використанні BMS-стентів, може досягати 20-30%. На даний момент, переважної нішею для застосування BMS-стентів залишаються ургентні операції, коли йдеться про порятунок життя пацієнта.

Стенти з лікарським покриттям.

Drug eluting stent (DES) – стенти другої генерації, виконані з полімерних матеріалів і покриті лікарським препаратом (цитостатик), локально впливаючих на стінку артерії. Використовувані технології дозволили знизити частоту можливих рестенозів до 2-3%, забезпечивши саме цим стентам найбільш широке використання.

Біорезорбуючі коронарні стенти.

Незважаючи на гарні теоретичні викладки, практичне застосування стентів даної генерації не показало переконливих результатів та після проведення ряду досліджень, біорезорбуючі стенти в даний час не застосовуються.

Слід зауважити, що деякі види ураження (такі як хронічна оклюзія, ураження стовбура лівої коронарної артерії або проксимальних відділів магістральних артерій, протяжні ураження артерій малого діаметра), наявність в анамнезі цукрового діабету і т.д. вимагаю імплантації ТІЛЬКИ стентів з лікарським покриттям.

У ряді випадків за даними коронарографії (наявність множинних стенозів коронарних артерій) і при неможливості проведення ангіопластики рекомендується проведення аортокоронарного шунтування.

Робочі години

Понеділок09:00-17:00Вівторок09:00-17:00Середа09:00-17:00Четверг09:00-17:00П’ятниця09:00-17:00

Якщо у Вас залишилися питання, можете задати їх у відповідному розділі