Харків, пров. Балакірєва, 5

Коронарографія

Коронарографія – рентгеноконтрастний метод дослідження, який є найбільш точним і достовірним способом діагностики ішемічної хвороби серця (ІХС), дозволяючи точно визначити характер, місце і ступінь звуження коронарної артерії.

Полягає у введенні рентгеноконтрастної речовини послідовно в ліву та праву коронарні артерії, завдяки чому артерії стають видимими при рентгенівському випромінюванні на спеціальному апараті – ангіографі.

Коронарографія є «золотим стандартом» у діагностиці ІХС, дозволяючи визначити власне наявність і обсяг ураження коронарного русла і вирішити питання про тактику подальшого лікування, а саме – консервативна терапія або хірургічне лікування – балонна ангіопластика, стентування або коронарне шунтування. На даний момент, коронарографія як діагностична процедура є обов’язковою складовою в протоколах лікування будь-яких форм ІХС, як то стабільна стенокардія, нестабільна стенокардія, ГКС та інфаркт міокарду.

Коронарография

Завдяки отриманій інформації про будову та анатомічний варіант кровопостачання саме Вашого серця, про наявність / або відсутність / у Вас ураження коронарних артерій, (а в разі наявності – про ступінь звуження, точної локалізації атеросклеротичної бляшки, її характеру і морфології), інтервенційний кардіолог спільно з лікуючим лікарем оберуть метод лікування, що підходить саме Вам.

Показання до проведення коронарографії:

 • – Гострий інфаркт міокарду. АБСОЛЮТНО всім хворим з інфарктом міокарду (в тому разі і з перенесеним раніше) показано проведення коронарографії;
 • – Симптоми ішемічної хвороби серця, а саме – біль у грудях, що виникає при фізичному навантаженні або в спокої (стенокардія);
 • – Вперше виниклий загрудинний біль, або посилення інтенсивності, частоти нападів чи зниження толерантності до фізичного навантаження;
 • – Біль у грудях, що проводиться в щелепу, шию або руки, який не може бути пояснений іншими причинами;  !!!!!
 • – Неефективність медикаментозного лікування стенокардії;
 • – Постінфарктна стенокардія;
 • – Майбутня операція на відкритому серці (протезування клапанів і т.д.)
 • – Планування операції, не пов’язаної з серцем, в разі високого ризику наявності проблем з серцем при операції

 Протипоказання до коронарографії

Абсолютних протипоказань до коронарографії немає.

Відносні протипоказання до коронарографії: гостра і хронічна ниркова недостатність, триваюче шлунково-кишкова кровотеча, лихоманка неясного генезу, нелікований активний інфекційний процес, важка форма анемії, важка супутня патологія, при якій коронарографія може ускладнити перебіг захворювання, відмова пацієнта від необхідного подальшого лікування (коронарна ангіопластика, аорто-коронарне шунтування, протезування клапана), документована анафілактичні реакції на контрастну речовину, важкі захворювання периферичних судин, що утруднюють доступ в судинне русло, декомпенсована застійна серцева недостатність або набряк легенів.

Слід враховувати, що більшість відносних протипоказань до проведення коронарографії може носити тимчасовий або оборотний характер. Тому, якщо проведення коронарографії можна відстрочити, тим самим можна значно зменшити ризик розвитку ускладнень.

У кожному конкретному випадку показання і протипоказання до проведення коронарографії визначаються лікарським консиліумом, до складу якого входить лікуючий лікар (кардіолог), інтервенційний кардіолог (хірург), анестезіолог.

Як проходить процедура.

Для виконання коронарографії застосовуються трансфеморальним доступ (через загальну стегнову артерію нижче пахової складки) або трансрадіальний доступ (через променеву артерію передпліччя).

Під місцевою анестезією пунктується артерія, встановлюється спеціальний клапан – інтродьюсер, що дозволяє без травми заводити в артерію катетери та провідники. Далі вводиться діагностичний катетер, який доводиться до висхідної аорти. З огляду на малий діаметр катетера (менше 2 мм), його просування по артерії не повинно викликати біль, і ви не будете відчувати його переміщення. Потім під контролем рентгеноскопіі і введень контрастної речовини приступають до селективної коронарографії, виконуючи серію зйомок для кожної артерії під різними кутами (проекції).

Коронарография
Коронарография

Ускладнення 

Незважаючи на низьку частоту ускладнень, коронарографія є інвазивної маніпуляцією, і її проведення пов’язане з певним ризиком. Сумарна частота ускладнень, за даними ряду великих досліджень, становить менше 2%. Умовно всі ускладнення коронарографії можна розділити на загальні (системні) і місцеві (пов’язані з місцем пункції)

До загальних ускладнень відносяться:

 • Інфаркт міокарду – в 0,06% випадків.
 • Аритмії – в 0,38% випадків.
 • Гостре або минуще порушення мозкового кровообігу – в 0,07% випадків.
 • Алергічні реакції на контрастну речовину.
 • Контрастіндукована нефропатія.

Місцеві ускладнення:

 • Кровотеча в місці пункції.
 • Гематоми.
 • Формування псевдоаневризми у місці пункції

Проведення коронарографії в нашій клініці

Незважаючи на те, що коронарографія є малоінвазивним методом дослідження, вона все-таки залишається хірургічної маніпуляцією, тому проводиться тільки стаціонарно і вимагає госпіталізації мінімум 3-4 дні.

Весь цей час наші пацієнти перебувають в кардіологічному відділенні, де отримують необхідне лікування під наглядом лікаря-кардіолога.

За цей час будуть визначені показання / протипоказання до проведення процедури, буде проведено необхідне передопераційне обстеження – необхідні аналізи, рентген легенів, УЗД серця, ЕКГ, при необхідності – холтерівське моніторування ЕКГ або тредміл-тест і т.д. Також перед проведенням процедури з Вами проведуть бесіду наш анестезіолог і інтервенційний кардіолог (хірург), буде призначено день проведення операції.

Безпосередньо в день проведення процедури, за 15-20 хвилин, вводять седативну лікарський засіб. Перед процедурою встановлюється внутрішньовенний доступ, налагоджується моніторинг життєво-важливих функція (ЕКГ, вимірювання артеріального тиску, частоти дихання і насичення крові киснем). Для проведення процедури, ви лягаєте на спину на рентгенівський стіл. Рентгенівські камери можуть переміщатися над вами і навколо вашої голови та грудної клітини, знімати з різних позицій. Ви не будете спати під час процедури, так щоб ви могли слідувати інструкціям. Протягом процедури вам може бути запропоновано зробити глибокий вдих, затримати подих, повернути голову. Область катетеризації обробляють і дезінфікують, а потім ви відчуєте оніміння в зв’язку з введенням місцевого анестетика. Основна Ваша задача під час проведення процедури – строго слідувати інструкціям лікаря і інформувати медперсонал про зміни в самопочутті.

Після дослідження катетер видаляється з паху або руки і накладається туга пов’язка, що давить. Вас переводять у відділення і призначають постільний режим в положенні на спині на кілька годин (в деяких випадках до доби) з метою попередження кровотечі з місця пункції. На місце пункції накладається холод. Пийте багато рідини, щоб допомогти вашому організму вивести контрастну речовину, що вводиться під час дослідження. Якщо ви зголодніли, запитайте у лікаря, коли ви можете вживати їжу. Уточніть у лікаря час відновлення прийому лікарських препаратів, особливо якщо Ви приймаєте цукрознижувальні засоби.

Спостереження в стаціонарі від одного дня. Після виписки уникайте напруженої діяльності і важкої фізичної роботи кілька днів. Місце пункції, швидше за все, залишиться напруженим на деякий час. Воно може бути злегка припухлим, мати невеликі синці.

У разі, якщо при проведенні коронарографії в одній (або кількох) коронарних артеріях будуть виявлені стенозуючі ураження, Вам може бути запропоновано виконати ангіопластику (стентування) коронарних артерій. Що це таке, ми розберемося тут.

Робочі години

Понеділок09:00-17:00Вівторок09:00-17:00Середа09:00-17:00Четверг09:00-17:00П’ятниця09:00-17:00

Якщо у Вас залишилися питання, можете задати їх у відповідному розділі